A XVI. ÉLŐ NÉPMŰVÉSZET ORSZÁGOS PÁLYÁZAT ÉSZAK-ALFÖLDI REGIONÁLIS KIÁLLÍTÁSA
2015 június 17., szerda
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Hagyományok Háza, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége, és a Debreceni Művelődési Központ által meghirdetett országos pályázatra az Észak- Alföldi Régió megyéiből beadott és a szakmai zsűri által kiválasztott alkotásokból nyílt kiállítás 2015. június 17-én 13 órakor a DMK Belvárosi Galériájában.
A résztvevő alkotókat érdeklődőket
Pajna Zoltán, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés elnöke (a kiállítás védnöke) és
Szőnyi Sándorné, a Debreceni Művelődési Központ igazgatóhelyettese köszöntötte.
Beszprémy Katalin, a Hagyományok Háza Népművészeti Módszertani Műhely vezetője nyitotta meg a kiállítást.
A régió három megyéjéből (Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár Bereg, Hajdú-Bihar)
147-en pályáztak 775db alkotással. A kiállításon
122 alkotónak 602 db - a szakmai zsűri által a legszínvonalasabbnak tartott - munkáját mutatják be. A kiállítás zárása után a régiós szakmai elő zsűri által kiválasztott,
70 alkotó 407 munkája kerül az országos zsűri elé.
Legtöbben a hímzés, a szőttes, és a viselet kategóriában pályáztak.
A pályázatok több mint kétharmadát (101 alkotó, 563db pályamunka) Hajdú-Bihar megye 16 településéről - többségben
Debrecen, illetve Nádudvar, Balmazújváros, Bihartorda, Bojt, Hajdúszoboszló, Derecske, Esztár, Földes, Hajdúnánás, Hajdúsámson, Sáránd, Kaba, Konyár, Mikepércs, Nyírábrány - adták be. Jász-Nagykun-Szolnok megyéből 31 pályázó 122db alkotással, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből pedig 6 pályázó 21 alkotással vett részt a pályázaton.
Örvendetes, hogy a szervezők megkeresésére számos település önkormányzata, szakmai és civil szervezetek - köztük a Kézműves Alapítvány - ajánlottak fel elismeréseket, adtak át díjakat az eredményes pályázóknak.
Díjazottak:
• A Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés díját
Buka Csabáné vert csipke készítő;
Szatmári Ferenc vesszőfonó;
Gyönyörűné Erdei Judit szűrrátét-készítő kapta.
• Halász János országgyűlési képviselő
Porkoláb Ferenc szűrrátét-készítőnek ajánlott fel díjat.
• Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának díját
Gajdics Krisztián bőrműves vette át
Danku Attilától a DMJV Önkormányzata Kulturális Bizottsága elnökétől.
• Az Ipartestületek Országos Szövetségének díját a
Józsai Díszítőművészeti Kör,
Boros Ferenc fafaragó,
Szabóné Lengyel Eszter nemezelő,
Kozmáné Kun Ida ékszerkészítő és
Lugossy György fazekas kapta.
• A Debreceni Művelődési Központ díját
M. Menyhárt Márta gyapjúszövő vehette át.
• A Kézműves
Alapítvány Nívódíját Hunyadi Sándor és Dr. Tar Károlyné adta át
Hutkai László bőrműves népi iparművésznek, különdíját pedig
Gyimesiné Behina Éva ékszerkészítő, a
Túrkevei Népi Díszítőművészeti Kör és a
Tégláskerti Öltögetők kapta.
• A Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület díját
Petrovics Nikolett szövő kapta.
• Karcag Város Önkormányzata díját
Pinczésné Soós Gyöngyi hímző;
Tóth Imréné csipkeverő és
Tóth István kovácsmester érdemelte meg.
• A Derecskei Önkormányzat díját
Sárközi Béla Józsefné, Arany Éva, Porkoláb Ferenc szűrrátét-készítők,
Marczin Istvánné és Marczin Vanda viseletkészítők, a
Derecskei Díszítőművészeti Szakkör,
Szatmári Ferenc vesszőfonó kapta.
• Jászapáti Város Önkormányzata díját a
Rokolya Varró és Látványműhely kapta.
• Vatta Község Önkormányzata díját
Kókáné Pásztor Éva szűcs, népi hímző kapta.
• Mezőtúr Önkormányzat díját
Hornyákné Sila Katalin fazekas kapta.
• Törökszentmiklós Város Önkormányzata díját
Molnár Jánosné szövő kapta.
• Jászberényi Önkormányzat díját
Szabóné Lengyel Eszter, Nagy Ildikó nemezkészítő,
Kisnémet Lászlóné hímző kapta.
• A Kabai Önkormányzat díját
Bálint Kálmánné Kiss Mariann hímző, és a
Kabai Kézimunka Szakkör tagjai kapták.
• Bojt Község Önkormányzata díját
Balogh Györgyné és
Csizmadia Mária hímző kapta.
• Tiszafüred Város Önkormányzat díját
Nagyné Török Zsóka, Szűcs Judit fazekas és
Szűcs Andrea kapta.
• Kunhegyes Város Önkormányzata díját
Kun Zsuzsanna vert csipkekészítő kapta.
• Az Alföldi Legendárium Klaszter díját
Tóth Imréné vert csipke készítő;
Estók Judit gyöngyfűző; a
Derecskei Díszítőművészeti Szakkör, a
Kabai Kézimunka Szakkör;
Szabóné Lengyel Eszter nemezkészítő;
Sárközi Béla Józsefné szűrrátét-készítő; a
Sárándi Szűrrátétes Csoport;
Dezső János fafaragó és
Hornyákné Sila Katalin fazekas kapta.
• Az Alföldi Nyomda Zrt. díját
Csapó Imréné vert csipkekészítő,
Nagy Magdolna szövő,
Rab Zsigmondné vert csipkekészítő,
Ifj. Buglyó Péter kádár,
Bujdosó Sándorné hímző,
Dobosné Hajdú Anikó hímző és
Bak Sándorné ékszerkészítő kapta
• A Motolla Debrecen Egyesület díját
Tóth Aranka hímzőnek és
Radácsi Piroska hímzőnek adták át.
A regionális zsűri tagjai voltak:
Csupor István muzeológus,
F. Tóth Mária szakértő,
Széll János etnográfus,
Torma László, a Néprajzi Múzeum nyugalmazott főrestaurátora és
Dr. V. Szathmári Ibolya etnográfus.
A kiállítást
Mátrai-Nagy Andrea etnográfus rendezte.
Az országos pályázat lebonyolítása az eddigi gyakorlatnak megfelelően kétlépcsős. Régiónként az elő zsűri által kiválasztott tárgyakat a régiós kiállítás után a budapesti országos zsűri értékeli. Az itt kiválasztott alkotásokat mutatják be 2015 őszén a Néprajzi Múzeumban, ami várhatóan 2016. március végéig látogatható.
A XVI. Élő Népművészet Országos Pályázat Észak-Alföldi Regionális Kiállítása augusztus 28-ig tekinthető meg 10-18 óráig, augusztus 20-án 10-20 óráig a Debreceni Művelődési Központ Belvárosi Galériájában (Kossuth u. 1.)
Forrás és további információk:
h
ttp://www.debrecenimuvkozpont.hu/kulturkozpont/program/3952-xvi.-elo-nepmuveszet-orszagos-palyazat-eszak-alfoldi-regionalis-kiallitasa-
http://www.debrecenimuvkozpont.hu/kulturkozpont/galeria/3952-xvi.-elo-nepmuveszet-orszagos-palyazat-eszak-alfoldi-regionalis-kiallitasa-
https://www.facebook.com/debreceni.muvelodesikozpont⇦ VISSZA